planer tygodniowy do druku

Mój niezawodny planer tygodniowy do druku

Próbowałeś kiedyś planowania? Jeśli nie, to pewnie masz ku kilka powodów. Mimo to chcę Ci dzisiaj pokazać, jak bardzo proste może być planowanie i jakie ogromne korzyści z niego płyną. W prezencie na dobry start na końcu wpisu znajdziesz mój planer tygodniowy do druku, którego sama używam i bez którego nie wyobrażam sobie życia.

Kiedyś ja też nie planowałam…

Zanim „wynalazłam” mój planer tygodniowy do druku, czyli mój własny sposób na planowanie czasu – taki, który u mnie działa – nie widziałam sensu w planowaniu czegokolwiek. Pewnie Ty też tak masz, albo przynajmniej kiedyś miałeś. Nie planowałam, bo:

 • wolałam poświęcić czas na działanie niż na planowanie;
 • planowanie postrzegałam jak stratę czasu;
 • planowanie wprowadzało niepotrzebny zamęt w mojej głowie;
 • kiedy nie zrealizowałam tego, co sobie założyłam, traciłam motywację i zniechęcałam się;
 • przez wyznaczanie sobie konkretnego czasu, w którym miałam wykonać wszystkie czynności, czułam, że wszystko, co sobie zaplanowałam jest tylko przykrym obowiązkiem.

Tak było kiedyś. Dzisiaj wiem, że można planować tak, żeby nas to wspomagało, a nie hamowało.

Co daje planowanie?

Teraz każdego dnia z przyjemnością wyciągam mój planer tygodniowy do druku i siadam do planowania. To dlatego, że wreszcie znalazłam właściwy sposób i właściwe podejście, o którym zresztą za chwilę Ci powiem. Najpierw chcę tylko pochwalić się, co daje mi planowanie i co ważniejsze, co może dać też Tobie!

 • Spokojną głowę, bo wszystkie rzeczy do zrobienia masz zapisane na kartce i nie musisz o niczym pamiętać.
 • Mniej stresu, bo masz świadomość, że masz wszystko poukładane i wiesz, że jeśli czegoś zapomnisz albo zdarzy się jakaś nieprzewidziana okoliczność, zawsze będziesz mógł zerknąć do planu i odpowiednio go zmodyfikować.
 • 100 razy większą skuteczność w wykonywaniu zadań, bo kiedy zapiszesz na kartce zadanie do wykonania, Twój mózg będzie czuł motywację, żeby móc wykreślić to zadanie z Twojej listy.
 • Większe tempo rozwoju, bo planując nagle zdajesz sobie sprawę, jak dużo czasu masz do dyspozycji i jak wiele jest sposobów, w które możesz ten czas wypełnić – pożytecznie bądź nie 🙂
 • Większą kontrolę nad swoim życiem, bo dzięki planerowi tygodniowemu do druku wiesz, co masz jeszcze do zrobienia, ile zostało Ci czasu na skończenie zadania i jakie czynności możesz zrobić w międzyczasie.
 • Wbrew pozorom, większą swobodę w doborze zadań, które chcesz zrobić danego dnia. Tylko od Ciebie zależy, co sobie zaplanujesz i w jakiej kolejności.
 • Większe zadowolenie z samego siebie, bo masz poczucie, że jesteś odpowiedzialny za swoje postępy i dobrze spełniasz swoje obowiązki.
 • Lepsze stosunki z ludźmi, bo kiedy jesteś zadowolony i rozluźniony od razu staje się to widoczne w kontaktach z innymi.

Dużo tego, prawda? 😀 Ale najlepsze jest to, że tak naprawdę jest! Zresztą, co ja Ci będę mówić – przekonaj się sam!

Mój planer tygodniowy do druku – instrukcja obsługi

Mój tygodniowy planer do druku możesz pobrać za darmo, klikając w poniższy obrazek. Wydrukuj go dwustronnie na kartce A4.

 

planer tygodniowy do druku

Ja robię to tak.

Codziennie wieczorem siadam sobie na łóżku i wyciągam mój tygodniowy planer do druku. Każdego dnia poświęcam na planowanie 15-30 minut. Wcale nie jest to strata czasu, bo dzięki temu następnego dnia nie muszę się zastanawiać, o czym mam pamiętać, co mam zrobić najpierw itd. Planowanie dodatkowo mnie motywuje i nawet jeśli nie uda mi się zrealizować planu, to mam sposób, żeby nie wpływało to na mój poziom motywacji. Teraz pokażę Ci, jak ja planuję cały swój tydzień, i jak możesz zrobić to Ty 🙂

Spójrz na planer. Będę omawiać wszystkie rubryczki po kolei, żebyś wiedział, jak korzystać z tygodniowego planera do druku i co wpisywać w poszczególne kolumny.

„Zadania na tydzień DD-DD/MM”

Raz w tygodniu, akurat u mnie w niedzielę, wypełniam kolumnę „Zadania na tydzień DD-DD/MM”. W miejsce „DD-DD/MM” wpisuję, od kiedy do kiedy trwa tydzień. Pod spodem wypisuję wszystkie zadania, które mam do zrobienia albo które chciałabym zrobić.

Przydatne wskazówki do wypełnienia rubryczki „Zadania na tydzień DD-DD/MM”:

 • Wypisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. To, co od dłuższego czasu odkładasz i to, co musisz zrobić na już. Wszystko. Planer pomoże Ci zapanować nad wszystkimi rzeczami do zrobienia.
 • Podziel swoje zadania na jak najmniejsze części i zapisz je wszystkie po kolei. W ten sposób będzie Ci łatwiej się za nie zabrać. Jeśli na przykład chcesz skończyć pisanie pracy magisterskiej, podziel to na kilka etapów: porządkowanie notatek, napisanie pierwszych dwóch rozdziałów, skompletowanie bibliografii itp.
 • W miarę możliwości już na tym etapie pisz przy każdym zadaniu dzień, w którym chcesz wykonać dane zadanie – pomoże Ci to uniknąć odkładania na później.
 • Zadania możesz dopisywać w trakcie całego tygodnia.

„Kiedyś…”

Jeśli jakieś zadanie, które przyjdzie mi na myśl wybiega poza bieżący tydzień, wpisuję je w kolumnie „Kiedyś…” razem z datą wykonania. U mnie zazwyczaj są to zaplanowane spotkania, wydarzenia kulturalne, szkolenia albo zadania do zrobienia na studia z konkretną datą oddania.

„Codziennie”

Jeśli natomiast przyjdzie mi do głowy zadanie, które muszę wykonywać każdego dnia, wpisuję je do kolumny z napisem „Codziennie”. To pomaga mi skontrolować, czy w planie pojedynczego dnia na pewno uwzględniłam wszystko, co powinnam i nie pominęłam żadnego ważnego obowiązku. W mojej rubryczce „Codziennie” znajduje się m.in. dodawanie „Dobrych newsów na dzień dobry” na fanpage bloga, ćwiczenia fizyczne i trening szybkiego czytania.

Kolumny z nazwami dni tygodnia

Każdego dnia planuję kolejny dzień. W kolumnie z nazwą jutrzejszego dnia tygodnia wypisuję te zadania z rubryki „Zadania na tydzień DD-DD/MM”, które chcę zrobić. Wpisuję też godzinę, o której chcę zacząć i skończyć. Zadania wypisuję w kolejności od tego, które chcę zrobić najwcześniej to tego, które wykonam najpóźniej.

Przydatne wskazówki do wypełnienia rubryczki z nazwą dnia tygodnia:

 • Koniecznie zapisuj godzinę rozpoczęcia i zakończenia zadania – ograniczenie czasu na realizację działa motywująco.
 • To, czy będziesz planował cały dzień czy tylko kilka godzin zależy od Ciebie. Ja osobiście planuję każdy dzień od 5:30 aż do 22:00, bo wtedy mam większą motywację, żeby więcej zrobić. A kiedy widzę, że większość rzeczy jest niezrobiona, następnego dnia mam jeszcze większego kopa, żeby zrobić to, czego nie zrobiłam poprzedniego dnia. Sprawdź, co działa u Ciebie 🙂

Na tym kończy się Twoje planowanie – teraz możesz przejść do realizacji

Kiedy wykonasz jakieś zadanie, zaznacz je kolorowym zakreślaczem albo mazakiem, żebyś wiedział, że nie musisz się nim już przejmować.

Jeśli nie uda Ci się zrealizować jakiegoś zadania, które sobie zaplanowałeś, nic się nie dzieje – możesz przepisać to zadanie na kolejny dzień. Tylko pamiętaj, żeby to przepisywanie nie trwało w nieskończoność.

Za zrealizowanie każdego zadania, planu całego dnia albo całego planu tygodniowego możesz wyznaczyć sobie małe nagrody – wtedy będziesz miał jeszcze większą frajdę z planowania i spełniania swoich obowiązków 🙂

Tak naprawdę mój planer tygodniowy do druku to tylko wzór – nie musisz go drukować. Możesz nawet wziąć zwykłą kartkę papieru i rozpisać na niej wszystkie zadania w podobny sposób, jak widzisz na moim planerze tygodniowym do druku. Efekt będzie ten sam, choć i tak uważam, że jako mistrz Painta całkiem dobrze dobrałam kolorki i planer bardzo uprzyjemnia planowanie 😀

A może Ty planujesz inaczej? Daj znać!

 • ciekawy sposób. Ja z planowaniem w dalszym ciągu jestem na etapie nie planuję bo. Do budżetu domowego też miałam takie podejście. Od kilku miesięcy z budżetem się zaprzyjażniłam. Teraz czas na planowanie 🙂 Mój problem polega na tym że za dużo rzeczy wpisuję – a potem się zniechęcam

 • Kasia

  Planowanie jest super i pozwala na znalezienie dużo więcej czasu wolnego 🙂

 • Bardzo podoba mi się rubryka „Kiedyś”. Mam tyle pomysłów co zrobię za kilka dni, a musiałam nosić do tego specjalny notesik, żeby zapisywać te pomysły, bo inaczej mi umykały. 🙂

  • Mam dokładnie tak samo – bez tej rubryki chyba bym zwariowała 😀

 • Bardzo fajna sprawa 🙂 Ja też staram się planować, ale niestety robię to nieregularnie i może ciut chaotycznie? Zapisuję najważniejsze rzeczy w kalendarzu lub na luźnych kartkach.

  • To, że w ogóle zapisujesz rzeczy do zrobienia to już naprawdę bardzo dużo 🙂 Teraz w takim razie pozostaje uporządkować je sobie – być może planer Ci w tym pomoże 🙂 Powodzenia!

 • Uwielbiam takie kolory, bardzo ładny ten planner 🙂

  • Cieszę się, że Ci się podoba 🙂 Właśnie osobiście też najbardziej lubię takie pastelowe kolory, dlatego właśnie takich użyłam 🙂