wakacje

Od czego są wakacje?

Co znaczą wakacje?

Wakacje to dobra rzecz. Jeden z niewielu momentów w roku, kiedy można wyluzować i bezkarnie nie myśleć o niczym. Można spędzić więcej czasu z ludźmi, którzy sprawiają, że czujemy się lepiej i robić to, na co w szarej codzienności nie mielibyśmy czasu, pieniędzy ani odwagi. Wystarczy, że sobie na to pozwolimy.

Troska

Urlop w większym gronie to nie tylko rozrywka, ale też całkiem przydatne doświadczenie. Ci, którzy na co dzień nie są przyzwyczajeni do współpracy, muszą się jej nauczyć. Może uznasz, że wyolbrzymiam, ale według mnie nawet kilka dni w towarzystwie innych osób, z którymi mieszkasz w jednym domu, pokoju albo namiocie zmusza Cię do myślenia o całej grupie, a nie tylko o sobie. Wiele osób może zderzyć się w ten sposób z całkiem innym obrazem rzeczywistości. Niektórzy bowiem spędzają życie zadowalając przede wszystkim siebie. Mieszkają w jednoosobowym mieszkaniu albo jakimś innym sposobem wiodą życie, w którym mogą sobie pozwolić na egoizm. W ich przypadku taki wyjazd to plask w policzek – impuls, żeby się obudzić i zacząć myśleć o innych. Żeby przy wyborze trasy spaceru nie brać pod uwagę tylko swoich preferencji, ale też to, że nie wszyscy mogą podołać długiej wędrówce. Żeby na obiad pójść w takie miejsce, gdzie wszyscy znajdą coś dla siebie, nawet jeśli Twoja ulubiona potrawa podawana jest na złotym talerzu, ale w knajpie z owocami morza, których wszyscy inni nie cierpią. Mimo wszystko wakacje to nie do końca czas lekceważenia wszystkich limitów – to czas, kiedy można nauczyć się szanowania tych z nich, które sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi. Takimi, z którymi łatwo i przyjemnie się przebywa.

Współpraca

Wakacje to nauka współpracy i troszczenia się o innych. Przypominają trochę marsz przez górski las. Zależnie od sytuacji, może być z górki albo pod górkę. Pod górkę jest trudniej, ale to nie znaczy, że nie można wejść na szczyt. Przecież w końcu właśnie to daje najwięcej satysfakcji. Czasem na drodze mogą pojawić się drzewa. Żeby je ominąć, raz trzeba będzie pójść w lewo, – w Twoją stronę – a raz w prawo – tam, gdzie idę ja. I chociaż idąc we dwójkę, każdy może ominąć drzewo skręcając we własną stronę, powstaje niebezpieczeństwo, że jeśli się przewrócisz, nikt Cię nie złapie.

Odpoczynek

Dzięki wakacjom można sprawdzić, na ile potrafi się odpoczywać – po jakim czasie zacznie nam brakować codziennej rutyny. Dla niektórych ten czas może być niebezpiecznie krótki. Warto wtedy się zastanowić, czy to już uzależnienie od rutyny czy tylko zdrowy pociąg do robienia pożytecznych rzeczy.

Wyzwania

Wakacje to okazja, żeby rzucić się w trochę inną rzeczywistość niż zazwyczaj. Sprostać nowym wyzwaniom i bardziej poznać siebie. Przetestować się w różnych sytuacjach, których do tej pory nie mieliśmy okazję napotkać. Może a nóż dowiemy się czegoś, co na zawsze zmieni nasze życie?

Świadomość

Każdy urlop kiedyś się kończy, a powroty bywają różne: niektórzy wracają z ulgą, inni z niedosytem, a inni z radością, że po dobrym odpoczynku mogą znowu zająć się robieniem czegoś dobrego: dla siebie, innych, dla świata. Najciekawsze jest to, co nasza reakcja mówi nam o nas samych. Czy jesteśmy pracoholikami? Lekkoduchami? A może tylko zwykłymi ludźmi, którzy się nad tym wszystkim nie zastanawiają, a nawet jeśli, to nie są w stanie dojść do żadnych konstruktywnych wniosków?

Kim Ty jesteś?

  • ja już od dawna nie miałam prawdziwych wakacji – w końcu bycie freelancerem ma też złe strony, niestety. tego lata w ogóle słabo – pogody nie ma, są za to ważniejsze sprawy, które sprawiły, że wyjazdy musiałam odłożyć na bok. ale jeszcze trochę lata zostało, także liczę na to, że uda mi się gdzieś wyrwać we wrześniu 🙂

    • Fakt, freelancing to z jednej strony wolność, a z drugiej strony brak prawdziwych urlopów 🙂 Trzymam kciuki, żeby we wrześniu słoneczko jeszcze poświeciło 😀 A gdzie to nie ma pogody? Bo u nas w Gliwicach całkiem fajne, cieplutkie lato 😀

      • w Warszawie pada 🙁 dopiero od wczoraj jest ciepło!

        • Ooo kocham Warszawę! <3 No to teraz już musi być ciepło! Deszczu wystarczy! 😀 Pozdrawiam!