książki które zmieniają życie

Książki, które zmieniły moje życie

Podobno przeciętny Polak czyta mniej niż jedną książkę rocznie. Pewnie to dlatego zdarzają się okresy, kiedy media trąbią, żeby czytać książki. To dlatego robi się akcje w szkołach o korzyściach z czytania i dlatego zachęca się rodziców do udziału w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Jednak ponad wszystko trzeba mieć świadomość, że nikogo nie jesteśmy w stanie zmusić do czytania. Każdy powinien dostrzec w tym swoją własną iskierkę, żeby móc z przyjemnością zacząć chodzić do biblioteki. Chcę dzisiaj spróbować rozbudzić właśnie taką iskierkę i opowiedzieć Ci, jak wiele książki mogą zmienić w Twoim życiu. Bo znam książki, które zmieniają życie.

#1 Moc pozytywnego myślenia

moc pozytywnego myślenia

Boję się myśleć, kim dzisiaj bym była, gdybym w trzeciej klasie gimnazjum nie sięgnęła po pierwszą książkę o rozwoju osobistym. Była to książka Moc Pozytywnego Myślenia Normana Vincenta Peale’a. W tamtym czasie bardzo szukałam akceptacji, i ta książka dała mi poczucie ulgi. Uświadomiła mi, że wcale nie muszę szukać akceptacji dookoła siebie, bo mogę znaleźć ją w sobie. Ale rozwój to proces. W tamtym momencie tylko mój mózg przyjął to do wiadomości, bo serce miało przed sobą jeszcze bardzo daleką drogę.

#2 Miłość. O sztuce okazywania uczuć

miłość o sztuce okazywania uczuć

Później przyszedł czas błądzenia. Niby czytałam mnóstwo mądrych książek, z których niemal wszystkie, z wyłączeniem kilku lektur szkolnych, były rozwojowymi poradnikami, ale niezbyt dużo z nich wynosiłam. Chciałam rozwijać się na poziomie umiejętności, a bardziej potrzebny był mi inny rozwój: emocjonalny. Nie ma co się oszukiwać – radzenie sobie z emocjami i uczuciami bardzo u mnie kulało. Ale potem przyszedł przełom, a wraz z nim książka Miłość. O sztuce okazywania uczuć, którą napisał Leo F. Buscaglia. Są to lekkie rozmyślania na temat miłości. Ta książka była jak miód na obolałe serce. Po jej przeczytaniu na jakiś czas dałam sobie spokój z rozwojowymi książkami i dzisiaj mogę powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja.

#3 Obudź w sobie olbrzyma

obudź w sobie olbrzyma

Kiedy już przestałam się gniewać na poradniki, w prezencie urodzinowym dostałam Obudź w sobie olbrzyma. Autorem jest Anthony Robbins. Pamiętałam, że już kiedyś próbowałam przeczytać Olbrzyma, ale nie dałam rady przez niego przebrnąć, bo był dla mnie zbyt ciężki. Ale postanowiłam spróbować jeszcze raz, i tym razem to był strzał w dziesiątkę. W tej 600-stronicowej cegle znalazłam więcej cennych strategii i porad niż we wszystkich wcześniejszych książkach razem wziętych. Jednak nie bez kozery jest światowym bestsellerem 😀 Z całego serca polecam każdemu, kto interesuje się rozwojem osobistym, a jeszcze jej nie przeczytał. Z czytania Olbrzyma wyciągnęłam też jeden dodatkowy wniosek: książka jest dla nas wartościowa szczególnie wtedy, jeśli przeczytamy ją w odpowiednim momencie. Jest trochę jak ziarenko – jeśli spadnie na byle jaką ziemię, owszem, pewnie wyrośnie, ale jeśli spadnie na ziemię z nawozem, dużą ilością próchnicy i innymi odjechanymi rzeczami, już kilka dni później zakwitnie.

#4 Chata

chata książka

Książką, która wywarła na mnie ogromny emocjonalny wpływ była Chata Williama Younga. Jej przekaz można porównać tematycznie z pozycją Leo F. Buscaglii. Chatę przeczytałam jednym tchem, dosłownie, i tak bardzo mnie poruszyła, że napisałam na jej temat osobny wpis. Dokładny opis książki Chata znajdziesz tutaj.

#5 Bogaty ojciec, biedny ojciec

bogaty ojciec biedny ojciec

Teraz będzie coś z trochę innej beczki. Pewnego razu wzięło mnie na przeczytanie czegoś zupełnie innego, niż dotychczas. Co prawda pozostałam w obszarze rozwoju, ale zmieniłam temat – tym razem chciałam poczytać o pieniądzach. W końcu kiedyś mam zamiar być bogata! Słyszałam wiele dobrych opinii na temat, podobno, lektury obowiązkowej w tym temacie, czyli książki Bogaty ojciec, biedny ojciec Kiyosakiego. Postanowiłam sprawdzić, czy jest rzeczywiście taka dobra. I była! Zmieniła moje myślenie o bogactwie o 180 stopni. Podoba mi się w niej to, że radzi, czego jeszcze powinniśmy się nauczyć, zanim zaczniemy budować swoje bogactwo. Każdy świadomy obywatel powinien ją przeczytać. Zwyczajnie po to, żeby mieć się w życiu lepiej.

#6 Fastlane milionera

fastlane milionera

Fastlane Milionera to również książka o pieniądzach. DeMarco dokładnie opisuje w niej trzy schematy myślenia finansowego, które funkcjonują w społeczeństwie i tłumaczy, dlaczego tak niewielu ludzi jest w stanie stać się milionerami. Ta książka pomogła mi jeszcze lepiej zrozumieć, na czym polega zarabianie i inwestowanie i co trzeba robić, żeby pracować tak, żeby się dorobić. Świetna książka, na pewno godna polecenia.

#7 Kochaj, co masz! Cztery pytania, które zmienią Twoje życie

kochaj co masz

I na koniec wisienka na torcie. Jeśli powiem Ci, że znalazłam książkę, która może rozwiązać wszystkie problemy na gruncie relacji międzyludzkich, uwierzyłbyś? Podejrzewam, że nie. Dlatego koniecznie musisz przeczytać Kochaj co masz Katie Byron i samemu się przekonać, że nie przesadzam. Pokazuje, jak w prosty sposób rozprawić się ze wszystkimi negatywnymi głosami w naszych głowach, które codzienne szepczą nam do ucha rzeczy, które przeszkadzają nam być szczęśliwymi. Mówię strasznie ogólnie, wiem, ale to dlatego, że nie chcę psuć Ci niespodzianki 😀

Książki, które zmieniają życie

I to wszystko – te książki w dużym stopniu ukształtowały tę Monię, którą możesz spotkać dzisiaj na ulicy. Pewnie zauważyłeś że są to w większości pozycje z półki “rozwój osobisty”. To dlatego, że po pierwsze, takie książki lubię najbardziej, a po drugie uważam, że rozwój samego siebie jest najlepszą rzeczą, w którą możemy zainwestować swój czas.

Uzupełnieniem tego wpisu jest artykuł, który napisałam dla portalu Wizerunek Kobiety. Jeśli jesteś ciekawy, jak dokładnie te książki wpłynęły na moje życie, nie miej skrupułów i klikaj w link 😀

A Ty masz jakieś książki, które zmieniają życie?

Źródła obrazków:

https://www.ceneo.pl/10699126

http://www.empik.com/milosc-o-sztuce-okazywania-uczuc-buscaglia-leo-f,p1090936167,ksiazka-p

http://www.empik.com/obudz-w-sobie-olbrzyma-i-miej-wplyw-na-cale-swoje-zycie-od-zaraz-robbins-anthony,prod40300280,ksiazka-p

http://www.empik.com/chata-young-paul,prod60359396,ksiazka-p

http://www.empik.com/bogaty-ojciec-biedny-ojciec-kiyosaki-robert,373382,ksiazka-p

http://www.empik.com/fastlane-milionera-demarco-mj,p1062043400,ebooki-i-mp3-p

http://www.empik.com/kochaj-co-masz-cztery-pytania-ktore-zmienia-twoje-zycie-byron-katie-mitchell-stephen,prod52110048,ksiazka-p

  • Kasia Makarska

    Czytałam bogatego ojca. Podabał mi się styl pisania.
    Co do reszty – wpisuję na listę ‚do przeczytania’.:)

  • O cześci książek słyszałam, mam w planach przeczytanie książek dotyczących finansów, ale chyba jeszcze nie teraz. Mnie najbardziej interesują ksiązki o zmianie sposobie myślenia, zwłaszcza jeśli są poparte naukowymi badaniami. Ze swojej strony polecam „Umysł poza nastrojem”, „Esencjalistę” i „Im mniej, tym więcej”.

    • O, takie książki uwielbiam! Dzięki za propozycję, jak skończę czytać książkę, którą teraz czytam (o emocjach) to zabiorę się za szukanie tych, które podałaś 🙂