jak rozpoznać talent

Jak rozpoznać talent i dlaczego możesz nie wiedzieć, że go masz?

Talent to bardzo popularne słowo. Każdy wie, czym jest talent i orientuje się mniej więcej, jaki talent może w sobie znaleźć. Ale co by się stało, gdyby zrobić sondę i zapytać ludzi, jaka jest różnica między talentem a zdolnością? Gdyby zapytać, jak rozpoznać talent?

Ha! Mamy Cię!

Jaka jest różnica między talentem a zdolnością?

To nie będzie definicja rodem ze słownika, tylko takie ujęcie tematu, które ostatnio rozważałam w autobusie (mocno polecam autobus na życiowe rozkminy 😀 ), kiedy zastanawiałam się, jak rozpoznać talent.

Zdolność to coś, czego możemy się nauczyć. Jesteśmy do czegoś zdolni, jeśli mamy umiejętności, które służą nam w konkretnym celu. Zdolnością może być zaparzenie kawy w ekspresie albo prowadzenie samochodu.

Umiesz – robisz – jest spoko.

Talent to moim zdaniem coś większego. Często uważa się go za wrodzoną predyspozycję do robienia czegoś. Zgadzam się z tym w 100%, a dodatkowo dodałabym do tego coś jeszcze. To, czym jest talent, można dogłębnie zrozumieć tylko wtedy, kiedy doznało się jego piorunującego działania – inspirującego, energetyzującego i dodającego życiu kolorów.

Umiesz – robisz – czujesz się jak Batman.

Tylko jak rozpoznać talent?

Czym jest talent na początku?

Talent to coś, czym każdy z nas został w jakiś tajemniczy sposób obdarowany i w pewnym sensie jest przeznaczony do robienia tego. Nie zmienia to jednak faktu, że może wybrać dla siebie całkowicie inną drogę.

Talent to coś, co sprawia Ci przyjemność.

Talent sprawia, że kiedy inni obserwują Cię w trakcie jego rozwijania, słyszysz od nich „Dobra robota, stary. Zrobiłeś to nawet lepiej niż inni na Twoim poziomie”. Ale może być też tak, że Twój talent długo będzie spał, jak świstak przed nadejściem wiosny, i będziesz musiał wytargać go z jego norki za fraki.

Talent może być czymś, co wprawia innych w podziw.

Talent nie rozwija się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – potrzeba Twojego wysiłku, i to ogromnego, żeby wykorzystać jego potencjał.

Dlatego na początku łatwo jest pomylić talent ze zdolnością – bo nie przejawia zbyt wielu znaków szczególnych. I właśnie dlatego początkowo dużo osób ma problem z tym, jak rozpoznać talent.

Czym jest talent później?

Niektórzy szczęśliwcy dotrwają do momentu, kiedy ich talent ujawni się w pełnej okazałości. Wtedy jest już mniej niejasności w tym, jak rozpoznać talent. Co szczęśliwcy zobaczą, że opłacało się zarywać noce, nie chodzić na imprezy z kumplami i cierpliwie olewać wszystkich, którzy mówili „odpuść sobie”.

Bo wtedy talent stanie się światełkiem, które w razie potrzeby będzie razić wszystkie niepowodzenia i trudne chwile światłem tysiąca słońc.

Będzie czymś, co będzie potrafiło pochłonąć Cię w 150%, do tego stopnia, że będziesz w stanie flow częściej niż Brian Tracy i Anthony Robbins razem wzięci.

(Dla bystrzaków: flow oznacza doznanie uniesienia, kiedy nie widzimy świata poza jedną czynnością, a Brian Tracy i Anthony Robbins to znani guru rozwoju osobistego i mówcy motywacyjni.)

Talent będzie początkiem Twojej największej w życiu pasji.

Talent będzie Ci dawał poczucie spełnienia, radości i energii.

Będzie jak najszczęśliwsze małżeństwo – będziesz kochał to, co robisz i nic nie będzie w stanie Ci tego odebrać.

Do czego w życiu może być przydatny talent?

Z pewnością do wielu rzeczy. Ale jedną, najważniejszą, która łączy je wszystkie jest szczęście. Chociażby z tego jednego powodu warto wiedzieć, jak rozpoznać talent. Dzięki rozwijaniu talentu możesz robić to, w czym czujesz się dobrze i do czego zostałeś stworzony (jeśli oczywiście w to wierzysz). Talent daje Ci więc możliwość spełnienia.

Komu może służyć talent?

Dobrze wykorzystany talent służy nie tylko Tobie, ale też innym. Jeśli czyimś talentem jest parzenie kawy z ekspresu, będzie wywoływał uśmiech na twarzach klientów kawiarni pięknymi wzorkami na piance cappuccino. A jeśli jego talentem jest prowadzenie samochodu, będzie dostarczał prawdziwych emocji wszystkim kibicom, którzy będą go oglądać na torze wyścigowym.

Dlaczego warto rozwijać talent?

Cóż – jeśli odpowiedź na to pytanie nie nasuwa Ci się od razu, przeczytaj jeszcze raz treść tego artykułu, bo być może coś Ci umknęło albo coś Cię rozproszyło.

Jak rozpoznać talent?

Jeśli trudno Ci na ten moment stwierdzić, co jest Twoim talentem, i nie wiesz, jak rozpoznać talent, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 1. Co sprawia Ci przyjemność?
 2. Jaką Twoją zdolność ludzie często chwalą?
 3. W związku z czym najczęściej słyszysz od innych „Ja bym tak nie potrafił”?
 4. Jaką umiejętność masz „od zarania dziejów” i nawet nie pamiętasz, kiedy się jej nauczyłeś?
 5. Co robisz, żeby się zrelaksować?
 6. Co poprawia Ci humor?
 7. O czym często myślisz?
 8. O czym marzysz?
 9. Dla jakiej czynności jesteś w stanie zrezygnować z wyjścia ze znajomymi albo oglądania telewizji?
 10. Przy jakiej czynności często tracisz poczucie czasu?

Moim talentem jest planowanie czasu i jedzenie ziemniaków 🙂

A czym jest Twój talent?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, polub mój fanpage na Facebooku – tam znajdziesz jeszcze więcej inspirujących i pozytywnych wiadomości 🙂

 • Dla mnie talent to coś takiego: gdy dwoje ludzi robi tę samą rzecz, tyle samo czasu i z takim samym zaangażowaniem, to osoba utalentowana będzie w tym lepsza, będzie miała lepsze wyniki. Niesprawiedliwość? W żadnym wypadku, bo ta druga osoba może być lepsza zupełnie w czymś innym, tylko musi to znaleźć 😀
  Dobry tekst, pozdrawiam

 • Fajnie przedstawione, bo wiele osób zdolności myli właśnie z talentem. Pozdrawiam!

 • Ja od dawna myślałam, że nie mam talentu, ale jednak wychodzi na to, że w końcu go odkryłam 🙂

 • Z pytań wynikałaby, że mam talent do zumbowania, ale niekoniecznie się z tym zgadzam, nie mam ani poczucia rytmu, ani gracji. Ale zainspirowałaś mnie do poszukiwań 🙂

 • Moim talentem jest szydełkowanie, które mnie odpręża i matematyka – z którą wiążę moją przyszłość i całe życie 🙂

 • Moim talentem jest taniec i pisanie bloga – wtedy czuję się jak Batman 😀
  Pozdrawiam,
  Ola z Muzycznej Listy