jak polepszyć swoje życie

Jedna rzecz, która polepszy każdy aspekt Twojego życia

Jak jest?

Masz czasem wrażenie, że żyjesz jakby we mgle? Niby wszystko jest wyraźne, co do wielu rzeczy masz pewność i wiesz, co masz robić, a jednak cały czas czujesz, że coś Cię uwiera. Ja tak mam. Może nawet być tak, że ciągle do czegoś dążysz i robisz to, co uważasz za słuszne, a pewnego dnia budzisz się i dochodzisz do wniosku, że to wszystko nie jest tym, czego naprawdę chcesz. Nie wiem, czy rozumiesz, bo sama nie do końca rozumiem. Ale z grubsza chodzi o to, że dobrze byłoby mieć sposób, jak polepszyć swoje życie.

Jak nie jest?

Byłoby cudownie, gdyby można było osiągnąć ideał w każdej dziedzinie. Dochodzisz do niego tylko raz i masz spokój – możesz zająć się kolejnym obszarem życia i w nim również osiągnąć mistrzostwo. Nie musiałbyś się zastanawiać, jak polepszyć swoje życie, bo nie byłoby w nim nic do polepszania. Ale to tak nie działa. Prędzej czy później przychodzi taki moment, kiedy coś burzy Twój życiowy porządek, który tak skrupulatnie budowałeś. Życie to ciągła sinusoida. Na szczęście każda sinusoida ma tyle samo wzniesień, co dolin.

Co robimy?

Kiedy akurat trafia się dolina, szukamy wsparcia u innych. Chcemy wyrzucić z siebie wszystkie problemy i mamy nadzieję, że rozmowa pomoże nam znaleźć rozwiązanie problemu.

Ten sposób ma tylko jeden defekt. W teorii, dobrze sformułowany cel, w tym przypadku uzyskanie wsparcia i rozwiązanie problemu, powinien być w całości zależny od nas. A rozmowa z kimś nie jest takim celem, bo wymaga wkładu drugiej osoby – jej obecności. W takim razie jak to rozwiązać?

Jak polepszyć swoje życie?

Rozwiązanie jest proste, chociaż może Ci się wydać czymś, co robią tylko wariaci. Ale wiesz – życie jest za krótkie, żeby udawać normalnego.

Ta jedna rzecz, która polepszy każdy aspekt Twojego życia to… rozmowa. Ale taka odjechana, bo z samym sobą. Tak – zdecydowanie namawiam Cię do tego, żebyś zaczął gadać do siebie. Pomyśl: kiedy ostatnio zastanawiałeś się, jak się czujesz, co myślisz i co jest dla Ciebie ważne? Tak szczerze, bez owijania w bawełnę i oszukiwania samego siebie. Czy nie jest czasem tak, że pozwalasz się kontrolować swoim myślom i emocjom? Na ile jesteś świadomy tego, co dzieje się w Twojej głowie?

Rozmowa z samym sobą to po prostu wgląd w siebie. Może to być chwila rozmyślania albo nawet zapisanie swoich myśli na papierze. Zaczęłam ostatnio stosować tę drugą metodę, i powiem Ci, że efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania.

Co to daje?

Lepiej znasz siebie, więc możesz skuteczniej kierować swoim życiem. Przestajesz biec za tłumem w wyścigu szczurów, a zamiast tego wyznaczasz własny kierunek, który będzie dla Ciebie lepszy i da Ci o wiele większe rezultaty.

Pisanie swoich myśli ma kilka podstawowych zalet. Pomaga ujarzmić myśliwy chaos, poukładać sobie różne rzeczy i spojrzeć na własne myśli z dystansem. Z autopsji wiem, że może to doprowadzić do zadziwiających wniosków.
Dlatego mam dzisiaj dla Ciebie zadanie domowe. Zastanów się nad swoim życiem. Pewnie myślisz sobie “Bardziej ogólnie się nie dało?!”. Otóż nie, bo właśnie o to chodzi, żeby było ogólnie. Nie wiem, co się teraz u Ciebie dzieje i nie chcę Ci niczego narzucać. Jeśli zastanawiasz się, jak polepszyć swoje życie, to jest odpowiedź. Po prostu zajrzyj w siebie trochę głębiej niż robisz to na co dzień, a zobaczysz, co z tego wyniknie. Idę o zakład, że będzie to coś, czego się nie spodziewasz.

Udanego odkrywania!